בלוג יהדות חברה וקהילה

פרשות השבוע בתורה הנקראות בחודש תמוז, הן בין היתר, פרשות קורח, חוקת ובלק. התבוננות מעמיקה בפרשות אלה מלמדת אותנו על מחלוקות ותוצאותיהן בפרשת קורח, על היכולת להיטהר בפרשת חוקת ועל קללות שהופכות לברכות בפרשת בלק.

תנאי ישראל במדבר, שונים לחלוטין מהתנאים בהם אנו חיים במדינת ישראל המתחדשת. למרות זאת, כל היסודות הללו קיימים בתוכנו גם בימינו אלה. נשאלת השאלה כיצד ניתן לקיים מחלוקות לשם שמים ולא מחלוקות שאינן לשם שמים. כיצד ניתן להיטהר ולהוריד מאתנו סיגים של התנהגות לא הולמת, צרות עין, קנאה ושנאה. גם אם רבו המקטרגים והמקללים בזמן הזה כיצד ניתן להפוך קללות אלו לברכות.http://www.teman.org.il/sites/default/files/ckg354435round_1.jpg

רבים וטובים מנסים לבנות גשרים בחברה מפולגת ושסועה. בין עמים שונים החיים באותה חלקת אדמה. בין זרמים שונים באותה דת ואמונה. בין משפחות ממוצא תרבותי שונה.

האגודה לטיפוח חברה ותרבות מקיימת פעילות בונה ומשתפת מתוך אמונה עמוקה כי בפעולותיה היא תורמת את חלקה לבניית גשרים איתנים ויציבים בחברה בישראל. החודש התקיים כינוס גדול ומרגש של חברי האגודה בים המלח. הגיעו מאות חברים מרחבי הארץ, אשר האזינו ברוב קשב להרצאות מלומדות בשעות היום, ונהנו מהופעות אמנותיות בשעות הערב. אנו ממשיכים בתמיכה, העמקה והרחבה של לימודי תינוקות של בית רבן, במסורות של בני תימן, בקריאה ותרגום הפרשה, בקריאה ותרגום בנעימות מסורתיות של ספרי אמ"ת (תהלים משלי איוב) והמגילות, בשירה ופיוט. אנו מתחילים בקרוב מיזם גדול של תיעוד באמצעים מתקדמים של יחידים ומשפחות מקרב עולי תימן על חייהם בתימן, על העלייה לארץ ועל החיים בישראל.

לאחרונה חלה התעוררות חשובה של העדה יחד עם נציגי ציבור בנושא הסיפור העצוב והמקומם של ילדי תימן וארצות הבלקן. אנו מקווים כי הפעם תצא האמת לאור והמשפחות אשר נלקחו מהם יקיריהם, ידעו לאחר שנות חיפושים רבות, עצב ודמעות, מה עלה בגורל יקיריהם.

פתחנו מאמר זה באזכור המחלוקות בין קורח ועדתו למשה ואהרון ונמשיך בתקווה כי בנושא זה ובנושאים אחרים נתאחד כולנו מעבר לכל מחלוקת להשגת האמת. המשכנו בתיאור הקללות של בלעם שהפכו לברכות, ונסיים בתקווה כי כל הרעות והצרות שבאו עלינו יהפכו לברכות.

ד"ר יגאל בן שלום

יו"ר האגודה לטיפוח חברה ותרבות

 

comments powered by Disqus