יער יהדות תימן

http://teman.org.il/sites/default/files/yaar_teman1_0.jpg

יער יהדות תימן הוקם בשנת תשנ"ה (1995) ביוזמתו של נשיא האגודה עובדיה בן שלום ז"ל כאתר הנצחה והצדעה לעלייה ולהתיישבות של יהודי תימן בארץ ישראל. הקמת היער התאפשרה בזכות שיתוף פעולה בין האגודה לטיפוח חברה ותרבות לבין  הקרן הקיימת לישראל.

היער ממוקם באחת מנקודות החן המקסימות במערב הרי יהודה, בואכה ירושלים, כ-2 ק"מ מצומת אשתאול לכיוון ירושלים.

http://web.archive.org/web/20170706130726im_/http://teman.org.il/sites/default/files/yaar_teman2.jpg

מדברי נשיא האגודה עובדיה בן שלום בטקס חנוכת היער, בכ"ט בשבט התשנ"ה

" אחי ורעי

בעזרת האל, זכינו וחזון "יער יהדות תימן" קם ויהי. תודה וברכה למגשימים את חזון היער: קרן קיימת לישראל, המועצה האזורית מטה יהודה, חברי הנהלת האגודה לטיפוח חברה ותרבות וחברי מועצתה הציבורית. "יער יהדות תימן יהיה מוקד לעלייה לרגל ויתאספו בו יחד שבטי ישראל, שנה בשנה באסרו חג שבועות ובמועדים אחרים לקיים 'בהתאסף ראשי עם יחי שבטי ישראל'. יחגגו בו באומר, זמר ומחול, אבות ובנים יחדיו, ברוח מסורת הרבות, בחינת 'דור לדור יביע אומר'. גולת הכותרת - נטיעת עצים, שיעטרו את הרי ירושלים בירת ישראל, החוגגת בשנת התשנ"ו שלושת אלפים שנה לקביעתה לבירה ע"י דוד המלך. כל אחד מאיתנו, אם כיחידים ואם כקבוצות, יכול להנציח ביער זה, זכרם של יקירים שהלכו לעולמם, או להבדין, לנטוע עצים לכבוד בני משפחה שחפצים ביקרם. קרן קימת לישראל תנפיק תעודה מיוחדת לכל תורם בהתאם לתרומתו ובקשתו. ברכת ה' תשרה בביתם של כל התורמים למצות נטיעת עצים ב'יער יהדות תימן' לקיים 'וכי תבואו אל הארץ ונטעתם כל עץ'

בברכת 'והיה כעץ שתול... וכל אשר יעשה יצליח'

עובדיה בן שלום, 

נשיא האגודה לטיפוח חברה ותרבות"

http://web.archive.org/web/20170706134651im_/http://teman.org.il/sites/default/files/yaar_teman3.jpg

תמונה בטקס חנוכת היער. מימין לשמאל: מנחה הטקס מר דוד אנג'ל, מר יוסף שער מחבר מגילה ההכרזה, מר חיים יפת חבר המועצה הציבורית של האגודה, מר עובדיה בן שלום ז"ל נשיא האגודה, מר שמעון כהן, מר יואל כהן מהאגודה. 

הנצחה לנספים בדרכם מתימן לארץ ישראל

בימים אלה אנו עוסקים בפרוייקט הקמת יד לעולים מתימן שלא זכו להגיע לארץ ישראל. ישנם מאות רבות של גברים, נשים וילדים, שעם השמע השמועה על פתיחת שערי תימן לעלייה לארץ ישראל עשו את דרכם מהכפרים ומהערים לכיוון עיר הנמל עדן. הדרך הייתה קשה ומלאת תלאות. ישנם סיפורים רבים על הטלטלות הרבות שעברו העולים בדרכם לעדן. חלק מהעולים לא שרדו את תלאות הדרך ומתו בדרכם לעדן. אלה מהעולים שהגיעו לעדן שהו במחנה "חאשד" שהוקם כדי בשביל העולים. התנאים במחנה היו קשים מנשוא וגם שם מתו עולים רבים, חלקם הגדול ממחלות. 

יו"ר האגודה, ד"ר יגאל בן שלום, יוזם הקמת אנדרטה מכובדת ביער יהדות תימן שתהווה הצדעה לאבותינו האמיצים שעשו דרכם מהגולה לא"י. ב 22/1/2014 התקיימה פגישה ראשונית בנושא עם נציגי קק"ל והובעה הסכמה עקרונית. 

התוכנית הינה להקים ביער מתחם חינוכי שישחזר את המסע של העולים מהכפרים ומהערים לכיוון עדן ומחנה חאשד. שבילים יובילו בין נקודות ציון שיסמלו את הערים והכפרים בתימן ואת מחנה חאשד. בנקודת הציון של מחנה חאשד תוקם אנדרטה מכובדת לזכרם של העולים שמתו בדרכם לארץ ישראל. במקביל האגודה בונה אתר אינטרנט שינציח את העולים עם שמותיהם. 

באפשרותכם להיות שותפים ולהנציח את יקירכם בפרוייקט חשוב זה על ידי תרומה לאגודה באתר ישראל תורמת:

ישראל תורמת