בלוג יהדות חברה וקהילה

חודש אייר מביא לנו סדרה של חגים ואירועי זיכרון לאומיים. לאחר יום השואה והגבורה, יום הזיכרון לחללי צה"ל ומערכות ישראל, יום העצמאות ויום ירושלים. הימים הם גם ימי ספירת העומר. בימים אלה מתאבלים אנו על תלמידי רבי עקיבא אשר מתו בין פסח לשבועות, מפני שלא נהגו כבוד זה בזה. הכרזת ראש חודש אייר הייתה בפרשת קדושים, בה נאמר "ואהבת לרעך כמוך אני ה'."

המעבר לעצמאות עם ישראל בארצו דרש קרבנות רבים ובתי הקברות מלאים בגיבורינו אשר מסרו נפשם והמערכה לא תמה. בעיצומם של ימים אלה, ימים של אבל ולאחריהם ימים של שמחה, עדים אנו לאמירות ומחלוקות הפוגעות באחדות עמנו, ומחזירות אותנו לימים של "לא נהגו כבוד זה בזה".http://www.teman.org.il/sites/default/files/ckg354435round_1.jpg

ר' שלם שבזי כתב בשירו "תקנה לך חבר ורעים יקרו", מלים יקרות אלה הפכו לסיסמת האגודה לחברה ותרבות, בנשיאותו ובייסודו של אבי מורי עובדיה בן שלום. ראוי לנו, לחברה בישראל, שפסוקים אלה של אהבת האדם והדגשת ערך החברות, נשנן אותם בקר וערב וננהג לאורם.

האגודה לטיפוח חברה ותרבות, בפעולותיה ברחבי הארץ, מנסה לתרום את חלקה בהחדרת ערכים אלה. הרעיון של הבאת מורשת יהודי תימן לתודעה של כלל ישראל, אינה רק בשימור מנהגים ומסורות, אלא גם בהנחלת ערכים וחינוך ילדינו לאהבת האדם, לאהבת העם והמדינה.

אנו ממשיכים ביום העצמאות את המסורת רבת השנים וחוגגים ברוב עם, עם ידידינו וחברינו ביער חדרה.

לקראת חג הפסח שעבר, סייענו לאחינו העולים החדשים אשר הגיעו מתימן ואנו מנסים לסייע בקליטתם בארץ, עם כל הקשיים הכרוכים במעבר מתימן לישראל. דאגתנו נתונה לא רק לצרכים החומריים, אשר אין לזלזל בחשיבותם,  אלא גם ובעיקר, לדור הצעיר, ללימוד והדרכה ושילוב דרכי מסורת בסביבה החדשה המאתגרת. יחד עם סניף באר שבע ועמותת "שבזי" אנו עורכים לעולים ערב מיוחד ב"מרכז הצעירים" בבאר שבע בכ"ד באייר (1/6/2016).

בתחילת חודש יולי, כ"ז-ל' סיון (3-6/7/2016) נתכנס לימי עיון ותרבות במורשת תימן במלון "דיויד" בים המלח. כמו כן מתוכננים אירועים מרכזיים במספר מקומות בארץ: בשערי תקווה, ברחובות, בנתניה בראש העין, אתם מוזמנים לעקוב אחר פרסומי האגודה באתר ובפייסבוק ולבוא להיות שותפים לכל האירועים התרבותיים. אני מאחל לחברים ולחברות קריאה מהנה בגיליון זה.

ד"ר יגאל בן שלום

יו"ר האגודה לטיפוח חברה ותרבות

 

comments powered by Disqus