בלוג יהדות חברה וקהילה

הסקירה זו מסתמכת על אינפורמציה שהתפרסמה במהלך החדשים מרץ-ספטמבר. השתדלתי שהפרטים שנכתבו יהיו מתאימים לחלק גדול של הקוראים של העלון שלנו.

מבוא

נפתח בדברים של האדמו"ר מקרטשניף המנוח לפני שנתיים : " וזהו ופרעה חולם, שהקב"ה יביא דבר לעולם שהוא כעין חלום שאין בו ממשות ואין רואים אותו, למשל הקב"ה יכול להוריד וירוס קטן ולהפיצו בכל העולם וזה יהפוך וישבש את כל העולם כולו מסוף העולם ועד סופו, ע"י חלום, על אף כל הטכנולוגיה בימינו, וכל האומות העולם יהיו בבחינת "והיינו כחולמים" ולא יעזור שום דבר". עוד גילוי מדהים: "דברי ה "חתם סופר" שנכתבו לפני 190 שנה על שנת תש"פ כשנה גרועה מול תשפ"א שתבוא כשנה של מאשפת ירים אביון. שנה החולפת- שנת ה'אלפים תש"פ לבריאת העולם, תיזכר כשנה קשה במיוחד, אסון רדף אסון פיגועים, אסונות טבע ומגפת הקורונה שנראה כי אין לה סוף. למעלה מאלף ישראלים נפטרו עד כה מהקורונה וקרוב ל 900 אלף בני אדם ברחבי העולם.

עשרות אלפי משפחות שחייהם לא ישובו להיות כמו שהיו קודם לכן. מה היה הסוף? והנה, דבר מענין נמצא בין כתביו של החתם סופר בפירושו על התורה. בספרו על פרשת בחוקותי, כותב החתם סופר דבר מדהים ומפחיד כאחד, לפיו שנת תש"פ תהיה שנת מוות, ושנת תשפ"א תהיה שנת גאולה. על כך שנת תש"פ היא הוא כותב שהיא בבחינת מוות. אולם על שנת תשפ"א אומר החתם סופר כי היא תהיה בבחינת מאשפת ירים אביון, ותהיה זו שנת גאולה. והנה.. כי א' עם תש"ף הוא אותיות אשפת, כי מאשפות ירים אביון, אם היא בתכלית ההשפלה, בחינת אשפת, אז ירים לעמו.."  

בדצמבר 2019 זוהה צבר חולים במחלה נשימתית במחוז הוביי (Hubei) שבסין. מספר הנדבקים עלה במהירות, וחולים נוספים זוהו במחוזות נוספים בסין, ובארצות שונות במזרח הרחוק, אירופה וארצות הברית. למעט מקרים מעטים, החולים נדבקו בעת ששהו בסין. הגורם למחלה זוהה כנגיף ממשפחת הקורונה - SARS-CoV-2 והשם החדש שניתן למחלה (COVID-19 (Coronavirus disease. הנגיף משתייך למשפחה של נגיפים נשימתיים הגורמים לרוב לתחלואה נשימתית קלה ואולם, נגיפים ממשפחה זו גרמו גם למגפות של זיהומים נשימתיים קשים. לדוגמה ב- 2003 היתה הדבקה קשה עם  עם שגרם בעיות נשימתיות קשות (Severe Acute Respiratory Syndrome-SARS) . תקופת הדגירה (מחשיפה ועד להופעת תסמינים קליניים) הממוצעת היא 6 ימים, עם טווח של 2 עד 11 ימים. הגישה לטיפול יעיל היא פגיעה במנגנון פעולתו של אחד מחלבוני הנגיף –פרוטאז. לחלבון זה יש תפקיד חשוב בהתפשטות נגיף הקורונה בגוף הנדבק. הנגיף פולש לתאי הריאה, משכפל את עצמו ולאחר שנוצרו מספיק עותקים בתוך התא, התא מתפרק והנגיפים החדשים בדרכם להדביק תאים נוספים. חלבון הפרוטאז של הקורונה הוא אחת המכונות המאפשרת לנגיף לתפקד בתוך התא המודבק. 

התסמינים השכיחים של מחלה:

חום, שיעול, קוצר נשימה, כאב שרירים. חלק מהחולים מפתחים סיבוכים, הכוללים דלקת ריאות, כשל נשימתי, דלקת בשריר הלב ומוות.

דרכי ההדבקה עיקריות

מגע ישיר עם חולה או עם משטח מזוהם.

חשיפה לטיפות מהפרשות מדרכי הנשימה של החולה המפוזרות בזמן שיעול או התעטשות.

נראה כי מסעדות ממלאות תפקיד מפתח בהתפשטות COVID-19 (קוביד 19), כך טוענים חוקרים במרכזים לבקרת מחלות ומניעתן (גוף הנקרא CDC). לא ניתן ללבוש מסכות ביעילות בזמן אכילה ושתייה.

comments powered by Disqus